Sanal bilgi zehirleyebilir !.. SnapZORT sonrası bir başka vaka…

Orijinalden alıntı: P_ _ _ _
Aşağıda verdigim linke göz atarsanız piyasada bulunan aynasız makinelerin neler olduğunu görüp ona göre bi fikir edinebilirsiniz.Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesini Seçmelisiniz? | Tahir YILDIZ

 

Yukarıdaki mesajı görünce bir forumda bu kaynağa, bilgi kaynağına bir bakayım dedim… Fakat ne göreyim !..
Orası da saçmalamış !
Ne demek arkadaş biri açıklayabilir mi bana ” * Netlik hızının beklenenin altında olması ! ” , öyle yazmış bu linkte yazar.
Hızını alamamış Olympus aynasızları için bir de “* Eşdeğer markaların teknolojilerik yeniliklerinin gerisinde kalması” da diyebilmiş !!! Acaba biri bu arkadaşa Olympus PL1 mi verdi ? 5 yıl önce çıkan PL1’i bugünün makinaları ile mi kıyasladı ! Bugün 5 yönlü titreşim engelleme sistemine sahip olan ve bu teknolojiyi 3 yıl önce OM-D E-M5 ile Dünya’da ilk kez sunan hangi markanın aynasızı idi acaba ? Sanırım 2015 itibarı ile yanılmıyor isem ikinci olarak Sony yeni çıkacak üst model aynasızında buna benzer bir teknoloji kullanacağını duyurmuştu. Gövdede IS özelliği sayesinde 20-30 yıllık filmi fotoğraf makinalarının lenslerini dahi kullanırken titreşim engelleme özelliğinizin olması mıdır eşdeğer markaların teknolojik yeniliklerinden geri olmak ayrıca mesela ? Yazar birşeyler demiş ama ortaya kanıt koymadan kafasına göre, keyfince dediği için neyi kast ettiğini bilemiyoruz. Hali ile de bu durumda zaten kanıt yok ise “laf ola beri gele” den ibarettir. Sanırım yazar Olympus ürünlerine gerçekten çok uzak. “Netlik hızı” tabiri yazım hatasıdır belki, ayrıca OM-D E-Ms olarak verdiği model de yazım hatası olup aslında OM-D E-M5 modelidir.

Yani hem cümle düpedüz saçma hem de üstelik yanlış bilgi veriyor  !.. Vay be ! Neti bulan kafasına göre yazıyor demek ki  .

Netliği hız ile ölçmek ? Bu nasıl bi mantık ? Netlik hızı yavaş

Peki doğal olarak hiçkimse hiçbirimizin mevcut bütün modelleri elimizden geçirmemizi bekleyemez sanırım ! Yani ben OM-D E-M5 kullanmadım mesela. Fakat kullanmadım diye de bir çok detayını bilemeyecek miyim ?

İnsanı diğer tüm canlılardan farklı kılan ve ama en farklı kılan özelliği bilgiyi kayıt etmesi, öteki ile paylaşmasıdır aslında ! Bu çok ilkel çağlarda bir tecrübe yaşayanın bunu ötekine göstermesi veya mevcut dil çerçevesinde anlatması ile olmuş. Yazının bulunması ile kutuptaki adam “Çok soğuk bura donuyoz , gelmeyin” yazmış. Afrikada’ki yamyam almış, okumuş “Su yok burada da biz yola çıktık geliyoz” yazmış ! Sanırım daha uzatmama gerek yok, anlaşılmıştır demek istediğim. Yani “insanın yumurta nelerden oluşur ve oluşum süreci nasıldır, nasıl yapılır?” sorularına cevap verebilmesi için TAVUK olması gerekmez ! Siz kendisini böyle TAVUK sananlara da bunu aynen böyle iletiniz lütfen !.. Bizim millette pek bir meşhurdur, der ki uyanık olan işine gelmediğinde “Hani, görelim senin çektiğin fotoları da ne kadar biliyormuşsun anlayalım” . Konu fotoğraf yarışması mı, hem ayrıca senin jüri olacak eğitimin var mı hele bir de ona bakalım !.. İyi bir eleştiri yapabilmek için eleştirilen konuda önemli dereceler almış, eserler üretmiş olunması da beklenmemelidir !.. Çünki insan bilgiyi kendinden öncekilerden, şu an bilenlerden öğrenebilecek bir çok yönteme sahiptir. Biri uygulayarak, biri bizzat bilenden görerek ama biri var ki “okuyarak” ! Mesela sanat eleştirmeni olabilmek için bir garip memleketin eğitim seviyesi düşük halkı için küfürlerin ve seviyesizliğin uçuştuğu filmler çekip, önlerine koyup “Ama benim filmim şu kadar gişe yaptı” deyip kendini “Tamam ben oldum yaa, her filmi acımasızca eleştirebilirim” gibi bir durum mu makul ve mantıklıdır ?! Netice olarak, kullanmadın diye o ürün hakkında yanlış bilgi vermen senin suçundur. Çünki günümüzde bir yere gidip dergiyi alıp gelip okuma gibi bir süreç kadar zaman bile yitirmeksizin internetten anında o kullanmadığın ürün hakkında onlarca, bir dil fazladan biliyor isen 10’larca daha, 2 dil biliyor isen toplamda belki 100 küsür kaynağa ulaşırsın. Böylece hem yanlış bilgi vermezsin, hem de saçmalamış gibi olmazsın. Bir önemli detay daha ekliyim, “Tarih” her ne yazarsanız yazın tarih eklemeye dikkat edin. Bu linkte yazarın bu yazıyı kaleme aldığı tarihi göremedim. Düşündüm ki belki yazar yazıyı kaleme aldığında Olympus’un otomatik odaklama konusunda yavaş olan PL1 modeli mevcuttu piyasada. Ne ise ki yazarın örnek verdiği gerek Olympus’un diğer modelleri ve gerekse diğer markaların modelleri sebebi ile yazının o kadar eski olmadığını çıkartabiliyoruz. Fakat bu kadar bilgiye sahip olmayıp, araştırmayacak kişiler bu detayları göremeyeceklerdir. Yazınıza yazdığınız tarihi eklemeniz önemli bir detaydır.

Ne ise, konuya dönecek olur isek… Ben anladım derdini, demek istiyor ki “Otomatik odaklama hızı yavaş Olympus aynasızların”  !

Bakalım (Her modelin sayfasında “Performance” linkine tıklarsanız hızlarını görebilirsiniz) ,
Sony Alpha ILCE-5000 Full Review (Performance bölümünde af hızı da dahil bir çok hız ölçüm sonuçlarını görebilirsiniz)
Olympus PEN Lite E-PL5 Review (E hani “netlik hızı beklenenin altında idi) !!!
Samsung NX300 Review (PL5 , Samsung NX300’den de çoğu alanda hızlı, sadece “netlik hızı” alanında değil)
Fujifilm X-A1 Compact System Camera Review (Fiyat/performans ve üretim yılı teknolojisi olarak rakiplerinden biri PL5’ten yavaş)

E yeter herhalde ! Şimdi sırf birisi dediği için (diyor yani, hiç bir kanıt koymadan yazıyor kafasına göre) ona mı inanacağız, yoksa bunca veriyi sunan, bu siteye mi ? Ne oldu ? Kullanan mı biliyor yoksa okuyan mı ? Bilgi ille o işi bizzat yapan tarafından mı biliniyor yoksa bilgiyi almak isteyip de onu elde edeceği farklı yolları kullanabilen tarafından mı biliniyor !

Bir de şöyle bakalım, adamlar sormuş… Bu fotoğraf ekipmanları incelemeleri yapıp yazan 30 site yazar/testçi/fotoğrafçı kişiye. Onlar ne demiş peki ?

30 fotoğrafçılık konulu blog yazarına sormuşlar ? | BLOG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s