Canon 2017 yılında aynasız pazarının lideri olmayı planlıyor !

Şaşırdınız mı !? Birkaç yıl önce geleceğin “aynasız” yönünde gelişeceğini farklı platformlarda seslendirmiştim. Öyle görünüyor ki Canon da bu yolda biraz nazlı adımlar atıyor gibi görünse de aslında büyük bir devrimin sessizliği içinde(olabilir) belki de! 2015 yılı başında

Japonya kaynaklı haberde bir çok ilginç bilgi ve istatistiki veri görebiliyoruz. Buna göre 2014 yılı sonunda aynasız pazarında Sony lider iken aradaki farkı kapatan Olympus olmuş. Bunun yanı sıra ürettiği müthiş aynasız gövdeler ile dijital fotoğrafçılık ürünleri içinde eşsiz bir yeri olan Panasonic ise hayli fark ile gerilerde yer almış !.. Canon ise aynasız pazarında daha güçlü bir rakibi olarak zannettiğimiz (en azından benim gibi sananlar için) Fujifilm’in üstünde yer almış. Bunda etkenin Canon’un marka olarak tanınırlığı ve güvenilirliği büyüktür diye düşünüyorum. Tam aksi olarak da Fujifilm’in aynasız ürün yelpazesini geliştirmesinin hemen öncesindeki ürünlerini anımsar isek iyi bir strateji izlemediğini ve bunun da Japonya pazarındaki yansıması olduğunu söylemek herhalde abartılı bir tanımlama olmayacaktır.

Not : Yukarıdaki grafik 2014 yılı verilerine aittir. ( Dünya genelinde aynasız satışları hakkındaki yazımıza da göz atmanızda yarar olacaktır. Japonya verilerinin ne denli bir etki edeceğine dair ufak da olsa fikir verecektir. Diğer kıtalar hakkında marka bazında yukarıdaki grafiğe benzer veri bulamamak tabi öngörülerimizde yanılma payımızı artırıyor. Bu konuda tek okuduğum veri Olympus’un 2013’te Amerika’da PEN satışlarının bekledikleri gibi olmadıklarını söyledikleridir. O zamandan bu zamana durum ne oldu tabi bilemiyoruz şu an için. )

Aynasız dijital fotoğraf makinaları ürünleri içerisinde Fujifilm ürünlerine rakip olamayacak gibi görülen Ricoh ve Nikon’un aynasızlarını göz önüne aldığımızda listede Fujifilm’den üstte yer almalarının önemli etkenlerinden birisi bu yakın geçmiş olabilir. Fakat görüldüğü üzere son aylarda Fujifilm ürünleri tüketiciden beğeni toplamış ve yükselişe geçmiş. Sanıyorum 2015 yılı verilerinde Fujifilm bu listede Canon’un yerini alacaktır.

Bir diğer öngörü de Canon’un “Tam kare” aynasız gövde üretmesi gibi bir gizli planı olabilirliği. Halihazırdaki güçlü ve geniş lens yelpazesinin direk kullanılabileceği bir aynasız da bütün verileri değiştirebilir. Tabi böyle bir ürünün 2016 ortalarına kadar çıkabilmesi ihtimali de zor diye tahmin ediyorum. Bakalım 2016 ne gibi sürprizlere gebe…

ve işte bütün bu futurist yorumun kaynağı
Canon 2017’de aynasız pazarının lideri olmayı hedefliyor ! İşte kaynak- işte hendek-işte deve !..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s