Japonya’da 2015 yılı dijital fotoğraf makinası pazar payı

Yıldız tarihi 2015 !.. Kaptanın seyir defterine, “Ben kaptan Kirk, bugün Mr.Spock yine hiç duygu barındırmayan bir istatistiki raporu önüme koydu… Japonya’da2015 itibarı ile dijital fotoğraf makinası pazarında pastadan kim ne kadar çok yemiş ! ? Rapora göre bazı markaların obezite ve şeker sorunları yaşanabileceğini öngörerek gerekli önlemlerin alınması için talimat verdim. Yıldız gemisi Atılgan‘dan insanlığa saygılarımla arz ederim”

Kompakt sistemde Canon 28.7’lik dilim ile lider.
D-SLR sistemlerde Canon 54.7’lik dilim ve Nikon 39.1’lik bir dilim ile pastadan ötekilere minik parçalar bırakmışlar ! Gerçi Ricoh(Pentax)’dan başka D-slr üreticisi mi kaldı ki ?! Evet, d-slr pazarı Canon, Nikon ve Pentax’tan ibaret. Aynasız sistem üreticilerine bakacak olur isek Olympus, Panasonic, Canon, Nikon, Sony, Samsung, Ricoh, hatta Kodak’ın da 2 modeli görünmüştü ama hiç satışına başlandığına dair güncel bir bilgi göremedik. Bir sınıfta 3 üretici, bir sınıfta 7 üretici ile geleceğin nasıl şekillenebileceğine dair bir ipucu da bu olabilir belki ?Aynasız sistem satışlarında 2015’te Sony zirveye farklı bir dilim ile yerleştiğini görüyoruz !!!

Önceki yıllara tekrar bir göz atacak olur isek,

değişimin ne denli ciddi ve farklı olduğunu daha iyi görebiliriz.

Yine D-SLR pazarında (Japonya) değişimi görebilmek için önceki yıllara ait tabloyu anımsayalım…

Görüldüğü üzere Sony D-SLR pazarında bir görünüp yok olmuş. Tabi artık “Aynasız” pazarında olması sebebi ile bu durum normal.
2015 yılı Japonya verilerinde beni şaşırtan detay ise “Kompakt” sınıfta 3’üncülükte görülen Casio !.. Casio ülkemizde özellikle bu alanda en az tanınan markalardan birisi diye düşünüyorum.

Japonya’da 2015 yılı dijital fotoğraf makinası pazar payı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s