DPreview.com 2015’in en iyi fotoğraf makinalarını seçti…

Her yıl olduğu gibi bu yıl da en iyi fotoğraf makinalarını seçen dpreview.com ‘un sınıflara göre ayrı başlıklar altındaki en iyileri şöyle olmuş…

En iyi zumlu fotoğraf makinası

Sıralama:

 • Olympus Tough TG-4
 • Panasonic Lumix DMC-LX100
 • Sony Cyber-shot DSC-RX10 II
 • Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV

Birinciliği paylaşan : Panasonic Lumix DMC-LX100

 

Eniyi üstsınıf Crop-sensörlü ILC

Sıralama:

 • Canon EOS 7D Mark II
 • Nikon D7200
 • Olympus OM-D E-M5 II
 • Samsung NX1

Birinciliği paylaşan: Nikon D7200

En iyi “tam kare sensörlü” gövdelerde ise Canon 5DS R ve Nikon D750 ilk sırayı alırlar iken Sony A7’ler peşlerinde sıralanmış !..

Diğer bütün ödüle layık görülen ürünleri görmek için resmi link : 2015 yılı DPreview ödül alan ürünler sayfası

 

DPreview.com 2015’in en iyi fotoğraf makinalarını seçti…” üzerine 2 yorum

 1. Yanlış bilgi paylaşıyorsunuz. En iyi zumlu fotoğraf makinesinde birinciliği alan Panasonic Lumix DMC-LX100 değil Sony Rx100 M4. Panasonic’in ünvanı runner, birincilik değil.

  Beğen

  • Teşekkür ederim “mahsun” bey uyarınız ve dikkatiniz için. Kaynak sitede http://www.dpreview.com/articles/9206637562/dpreview-products-of-the-year?slide=2 , en yi zumlu kompakt fotoğraf makinaları olarak haberde yazdığım bilgi görülüyor. Kaynaktan bakarsanız misal LX100 listede 2’inci sırada ve 4 model sıralanmış. Ayrıca 2’inci olarak rakamla belirtilmeyen LX100 için “Runner Up” tanımı kullanılmış. Bana göre bu birinciliği paylaşan manasına geliyor.

   Olympus Tough TG-4
   Panasonic Lumix DMC-LX100
   Sony Cyber-shot DSC-RX10 II
   Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV
   Runner up: Panasonic Lumix DMC-LX100

   Bu modellerin her biri kendi alt sınıfları içinde birinciler diye düşünüyorum. Misal Sony RX 10 II kompakt olmakla birlikte baya hacimli, bir çok d-slr’dan da büyük. Fakat buna karşın sabit lens ve bir çok özelliği barındırması nedeni ile kompakt sınıf altında ödüllendirilmesine rağmen alt sınıf olarak düşünür isek d-slr like . Sony RX100 Mk 4 yada Sony RX100 IV aynı model zaten. Genel olarak bizim kabul ettiğimiz kompakt sınıfın en karakteristik modeli de bu sanırım. Olympus Tough TG-4 ise bu haberdeki ödül alan en ilginç modellerden birisi. Kompakt mı ? Evet ama daha farklı ve özel bir konumda da ayrıca. Dolayısı ile bu farklar nedeni ile burada “En iyi kompakt” başlığı altında ödüllendirilmiş bu modellerin aslında alt sınıfları da var diyebiliriz. Dolayısı ile örneğin bir Nikon P520 ile aynı sınıfta kıyaslanabilecek Sony RX10 II ile hiç de aynı sınıfta olamayacak Olympus Tough TG-4 burada “en iyi zumlu kompakt” modeller içinde birincilik almışlar. Her birisi kendi alt sınıfı içinde birinciler yani. Yine Sony RX100 MK4’ün de kıyaslanacağı sınıfa örnek başka model verecek olur isek Fujifilm X100’ler, Canon G1X’ler olabilir. Bunların sınıfı içinde en iyisi Sony RX100 MK4 seçilmiş DPreview tarafından.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s