Fotoğrafçıların nüfusu son 10 yılda 8 kat büyüdü !..

Peki bu kadar artışa rağmen dijital fotoğraf makinası pazarındaki daralma nasıl açıklanabilir ! ?

İşte önemli bir etken… verilere göre akıllı telefon kullanıcılarının %79’u düzenli olarak fotoğraf çekmekteler. Bu kullanıcılar içindeki 18-24 yaş aralığındakilerin ise %88’i düzenli fotoğraf çekip paylaşmaktalar !

Akıllı telefonlar yeni fotoğrafçıların ilk fotoğraf makinaları konumunda ve bu artarak devam ediyor tüketiciler için. Bunda en önemli etkenin akıllı telefonların gerek “fotoğraf” amaçlı kullanım kolaylığının hızla ilerleyişi ve gerekse de sosyal ağlarda paylaşım imkanlarının kolaylığı onları yeni nesiller için ilk tercih edilir konuma getiriyor. Öyle görünüyor ki gelişen sensör ve yazılım teknolojisine ilk sırada sahip olacak akıllı telefonlar yakın gelecekte de büyüyen bir kitleye sahip olacak. Bu yolu gören Microsoft’un da Nokia’yı alarak Windows’u belki de bu geleceğe hazırlayışının ilk ciddi sinyalini Windows 10 ile göstermişti. Günümüzde artık nerede ise bir dizüstü bilgisayarın yapabildiği her şeyi yapabilecek akıllı telefonlar aynı fiyatlara tüketici ile buluşabiliyorlar. Bunun yanı sıra kıyaslanamayacak taşınabilirlikleri ile tüketici için çok yönlü ve çok daha işlevsel konumda olmaları nedeni ile de geleceğe yönük avantajlılar. Öyle görünüyor ki birkaç yıl sonra çok özel amaçlara yönelik fotoğraflar çekmek isteyenlerin haricinde dijital fotoğraf makinası kullananlar daha da azalacak. Elbette hobi amaçlı d-slr, aynasız kullanan bir kitle daha çok uzun süre mevcut olacaktır ama bu kişilerin dahi çoğu fotoğrafını çekip-paylaştıkları sistemler akıllı telefonlar olacak gibi görünüyor.

Not : İstatistiki(rakamsal) veriler http://www.photoscala.de/Artikel/Achtmal-mehr-Menschen-als-vor-zehn-Jahren-fotografieren ‘den temin edilmiştir. Bu veriler ışığında yakın geleceğe bir bakış açısı verilmiştir. Elbette geleceği bilmek gibi bir iddiamız olamaz. Sadece veriler ışığında tahmin yürütülmüştür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s