Polonya – Dunajec nehri ve Pieniny dağları…

Pieniny Mountains- Dunajec River – Polska
Polonya’nın Dunajec nehri ve Pieniny dağları

Geçen yıl Polonya’nın Dunajec nehri ve Pieniny dağları dolayında gezerken bir hikaye duydum. Buranın halkının önemli geçim kaynağı turizm. Ne ise birileri demiş ki bırakın bu eski tekneleri, modern, hızlı falan tekneler getirelim. Hali ile bu halk tabi yememiş. Yeni tekne gelince “E sen bunu kullanmayı bilmiyorsun” falan diye birçoğu işsiz kalacak. Tabi bence önemli kısmı budur ama bir de o tekneler fosil yakıt yakacak ve çevreyi kirletecek. Yöre halkı birleşmiş ve bu olayı durdurmuş.

Fotoğrafta yöresel kıyafetleri ile gördüğünüz bu tekne kaptanları ayrıca pek de gırgır adamlar. 1 teknede 1 kaptan ve 1 de yardımcısı oluyor. Yol boyu klasik turistik gezi tadında hem bölgenin coğrafyası ve hem de tarihi hakkında bilgi veriyorlar. Bu nehir bir yerinde Slovakya sınırına giriyor. Hatta o an benim cep telefonuma SMS geldi, Slovakya’ya oj geldin bea konsolosluk nosu şu bu gibi, olur ya işte ondan. Burada fotoğrafımda görüldüğü gibi 5-6 tekne yok aslında, 50-60 tekne var da bu kıyıyı komple fotoğraflamayı hiç düşünememişim. Tekneleri görünce zaten bi vuaahh olmuştum. Öncesinde de kuyruk var, sıraya girip bilet alıyorsunuz. Ne ise ki tekne sahipleri bu konuda çok yardımcı oluyorlar.

İleride sarı çatılı ufak bir kulübe görünüyor. O kulübede de fotoğrafçı var. Siz geçerken 3 kare fotoğrafınızı alıyor. Turun bitiş noktasındaki standlarında bakıp beğendiyseniz ucuz bir fiyatla satın alıyorsunuz. Tekne personeli de bu kuleyi geçince geleneksel yeleklerini çıkartıveriyorlar zaten, o an bi ne olacak acaba, sıcaktan bunaldı adam nehire mi atlıyacak diye düşünmedim değil. Hani o yapsa peşi sıra biz de adam düştü kurtaralım ayaklarına bir güzel serinlerdik doğrusu !..

Yanlış anımsamıyor isem buradan bitişe tur 3-3.5 saat sürüyor. Nehirin öyle rafting tarzı falan hiçbir yeri yok bu tur boyunca. Tehlikesiz bir bölgesi olduğu için böyle bir turistik etkinliğe imkan vermiş nehir. Çoluk-çocuk ailecek nehir gesizi yapabiliyorsunuz işte.

Bir de şöyle benim tekneden görüntü verelim…

Eee, ne fırtınalar aşmışız biz. Karadeniz’lerden yelken açıp gelmişiz buralara !..


Bir ekip de arkadan böyle geliyor…

Nehir boyunca otel, hotel türü bazı yerlerin kıyılarında böyle bot, kano gibi araçlarla da tur yapanlar gördüm. Hatta birkaç tane rafting için kullanılan kocaman botlardan da gördüm.

Bölge hakkında Wikipedia’dan kısa bir bilgi : https://en.wikipedia.org/wiki/Pieniny

Bölge haritası : https://goo.gl/L7LIuj

Bu da varıış noktamız.

Turun son 30 dakikasında ara ara yağmura yakalandık, çok da iyi oldu doğrusu. Çünki felaket sıcaktı. En uzaktaki yer bizim liman. Hemen orada fotoğraflarınızı görüp isterseniz satın alabiliyorsunuz. Devamında küçük bir minik, şirin bir turistik kasabanın içine dalıyorsunuz. Hemen tabelanın önündeki bina bir restaurant ve döner kebap var !.. Tabi Polonya genel olarak Türkiye kadar döner kebapçı bulabileceğiniz bir ülke olduğundan “A-aa ! Yoksa Türk mü işletiyor?” gibi bir düşünceye kapılmıyorsunuz bir süre sonra. Gördüğüm kadarı ile Polonya’da döner kebap sektörü daha çok ortadoğuluların ilgi alanında ve kendileri de epey bu alanda hizmet veriyorlar. Fiyatlar döner kebap için Türkiye fiyatlarından ucuz yada denk ama pahalı değil. Zaten ülkede sığır eti Türkiye fiyatlarından ciddi oranda çok daha ucuz.

“İstanbul döner kebap” görüp de şaşırmamak elde değil şu küçücük kasabada !..

Temmuz 2015’te bu turu yaptığımda bölgede sıcaklık inanılmaz derecede yüksekti. Nehir turu boyunca şapkamı 10 dakikada bir ıslatıp kafama taktım. Tur sonunda kafamda kurumuş tabi, bir baktım şapka alaca bulaca renk-menk atmış. Su damlaları herhalde büyüteç etkisi yapıp böyle bir hale sokmuş şapkamı !..


NOT : Fotoğraflar tarafımdan Olympus OM-D E-M10 gövde ve Olympus 14-42 R II kit lens + 25mm. F1.8 lensler ile çekilmiştir.
© CiddiBiri – Fotoğrafların ve içeriğin kısmen dahi olsa izinsiz kopyalanması ve kullanılması yasal sahibi olarak tarafımdan yasaklanmıştır !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s