Word Press basın fotoğrafları ödül alan fotoğrafları yayınladı.


World Press Photo Contest’in 59’uncusunun kazanan fotoğrafları geçtiğimiz hafta yaynlandı. Her yıl son 12 ay içinde kürsel çapta basında kullanılan en güçlü fotoğrafları toplayan Word Press Photo Contest’in kazananları bu yıl şaşırtıcı bir çeşitlilik gösteriyor. 128 farklı ülkeden 5.775 fotoğrafçının çektiği 82.951 fotoğraf arasından öne çıkan fotoğraflar bunlar olmuş.Yukarıdaki fotoğraf Warren Richardson tarafından 28 Ağustos 2015’te çekilmiş olan “Yeni Yaşam için umut” adlı haber fotoğrafı(Hope for a New Life by Warren Richardson)
Fotoğraf hakkında exif bilgilerine bakmak isteyen donanım meraklıları için şu bilgiyi de verelim,
Camera Model: Canon EOS 5D Mark II , Lens: EF24mm f/1.4L USM
Focal Length: 24mm , Focus Distance: 1.59m , Aperture: ƒ/1.4 , Exposure Time: 0.200 s (1/5)
ISO equiv: 6400 , Exposure Bias: none , Metering Mode: Matrix , Exposure: Manual , Exposure Mode: Manual
White Balance: Auto , Flash Fired: No (enforced) , Orientation: Normal
Creator: Warren Richardson
Caption: Migrants crossing the border from Serbia into Hungary. (Göçmenler Sırbistan sınırından Macaristan’a geçerken)
Software: Adobe Photoshop CS5 Windows ( Photoshop var bu fotoğrafta ! ! ! )
Bu fotoğrafı çekme sürecini ise şöyle anlatmış  Warren Richardson , 5 gün boyunca mülteciler ile kampta yaşamış. En son 200 mülteci gelmiş ve sınırdan önce çocuk ve kadınların geçmesine yardım etmiş mülteciler. Bu arada bölge polisleri ile kedi-fare gibi uğraşıyorlarmış da. En sonunda bu fotoğrafı çektiğinde 5 saatlik bir insanlık dramını da bizzat yaşamış ve oldukça yorgunmuş.
İnsanlar, İkincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler Daniel Ochoa de Olza / AP tarafından La Maya Geleneği 2 Mayıs 2015 tarihinde, Madrid, İspanya yakınlarında çekilen “Maya Kız” fotoğrafı. Baharın gelişinin kutlanmasındaki bir aktivite. Bölgedeki kültüre göre  her yıl 7-11 yaşlarındakilerden seçilen bir kız bu süslü sunakta birkaç saat hareket etmeden otururmuş.

Doğa, Üçüncülük Ödülü
Sergio Velasco Garcia Meksika’da Colima Volkanı yıldırım ve bazı akkor kaya düşmesi ile güçlü bir patlama gösterir.Exif bilgilerine de bakalım mı ?!
Camera Model: Canon EOS 6D , Lens: EF70-200mm f/2.8L USM
Image Date: 2015-07-10 20:32:40 -0500 , Focal Length: 195mm , Aperture: ƒ/2.8
Exposure Time: 8.000 s , ISO equiv: 3200 , Exposure Bias: none , Metering Mode: Matrix
Exposure: Manual , Exposure Mode: Manual , White Balance: Auto , Flash Fired: No (enforced)
Orientation: Normal , Creator: Sergio Velasco Garcia
City: Comala , Sublocation: La Yerbabuena , Province/State: Colima , Country: Mexico
Title: Colima volcano explosion and lightning
Caption: Colima Volcano in Mexico shows a powerful night explosion with lightning, ballystics and some incandescent rockfalls. Photo taken on dec. 13 at 22:24 hours, 12.5 km away from the crater near a lagoon named Carrizalillos on Comala municipality in the state of Colima.
Colima Volcano had a period of enormous activity on july of 2015, at least 700 inhabitants were evacuated from their settlements. The volcano mantains activity with 3 to 6 explosions by day.
Lightning on Colima Volcano explosions became common on last months. This particular lightning is more than 600 meters long, so the big light made clear some details of the south portion of volcano. It’s an 8 seconds shot, time enough to catch the explosion and the lightning.
Photo: Sergio Velasco
Software: Adobe Photoshop CS5 Windows (Bunda da mı Photoshop var?)

Günlük Yaşam, Üçüncülük Ödülü

Zehra Saberi / MehrNews Ajansı tarafından Light içine

Kör doğmuş Raheleh… Sabah bir pencere arkasında duruyorken. Yüzünde güneş ışığının sıcaklığını seviyormuş. Fotoğraf 12 Kasım 2015 tarihinde, kuzey Tahran, İran’da çekilmiş.

Güncel Sorunlar, Birincilik Ödülü

Zhang Lei / Tianjin Daily Çin’de pus

Kuzey Çin’de bir şehir pus içinde böyle görüntülenmiş. 10 Aralık 2015 tarihinde Tianjin, Çin’de çekilmiş.

Güncel Sorunlar, Üçüncülük Ödülü

John J. Kim / Chicago Tribune tarafından

Lamon reccord Chicago, Illinois – Polis tarafından Laquan McDonald’ın vurularak öldürülmesi sonrasında yapılan protesto sırasında bir polis ve protestocu. 25 Kasım 2015 tarihinde çekilmiş.

Spor, Birincilik Ödülü Kazanan

GEPA pictures / Hıristiyan Walgram

Çek Cumhuriyeti’nin Ondrej Bankası FIS Dünya Şampiyonasında Kombine Alp yokuş aşağı yarış sırasında düşerken. Beaver Creek, Colorado üzerinde 8 Şubat 2015 tarihinde çekildi.

Long-Term Projects,Uzun Vadeli Projeler, Birincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Mary F. Calvert / Zuma Press tarafından Amerika’nın Askeri Cinsel Saldırı

ABD Ordusu Uzmanı Natasha Schuette, 21, Fort Jackson, Güney Carolina temel eğitim sırasında onu çavuş tarafından yapılan cinsel saldırı rapor edileceğine susması için baskı yapıldı. ABD ordusu onu(Natasha Schuette) saldırıyı rapor ettiği için cesaret madalyası ile ödüllendirmiş ve Cinsel Taciz / Saldırı Tepki ve Önleme Bürosu tarafından hikâyesini içeren bir eğitim videosu dağıtılmış. Natasha Schuette şimdi Fort Bragg, Kuzey Carolina’da. 21 Mart 2015 tarihinde çekildi.

Günlük Yaşam, İkincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Kevin Frayer / Getty tarafından Bliss Dharma Meclisi

Günlük Yaşam, Üçüncülük Ödülü, Hikayeler

Sebastian Liste / Noor tarafından Brezilya’nın Favelas’ı “Citizen Journalism” !..

Günlük Yaşam, İkincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Kevin Frayer / Getty tarafından Bliss Dharma Meclisi

Tibet Budist göçebelerinin yıllık Bliss Dharma Kurulu. Sertar ilçesinde 31 Ekim 2015 tarihinde çekildi.

Doğa, Birincilik Ödülü Kazanan

Rohan Kelly / Daily Telegraph tarafından Bondi Beach Storm Front

“Tsunami’ bulut” Sydney üzerinde, Avustralya’da 6 Kasım 2015 tarihinde çekildi. Bondi Plajı’nda yaklaşan buluta, kayıtsız bir insan. 6 Kasım 2015 Avustralya.

İnsanlar, Üçüncülük Ödülü

Dario Mitidieri Göre Aile Portreler Kayıp

Bekaa Vadisi’ndeki, Lübnan’da bir kampta Suriyeli mülteci ailenin bir portresi. Fotoğraftaki boş sandalye nerede olduğu bilinmeyen savaşta veya ölmüş ya bir aile üyesini temsil eder. 15 Aralık 2015 tarihinde çekildi.

Doğa, İkincilik Ödülü Kazanan

Anuar Patjane Floriuk tarafından “Balina Fısıltıları”

Revillagigedo Adaları çevresinde dalgıçlar kambur balinaları gözlemlerken… Meksika Roca Partida etrafında yüzerken bir kambur balina ve onun yeni doğmuş yavrusu. 28 Ocak 2015 tarihinde çekildi.

Spor, İkincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Christian Bobst tarafından Senegal Gris-gris Güreşçileri

BB Bisma Ndoye Dakar, Sierra Leone Demba Diop stadyumunda güreşçiler. Bu turnuvalarda dans gösterileri, müzik ve güreş gösterileri de olan bir festivale benzerler. 5 Nisan 2015 tarihinde çekildi.

İnsanlar, Birincilik Ödülü Kazanan

Matic Zorman tarafından “Kayıt olmayı bekleyenler”

Bir mülteci kampında kayıt için bekleyen bir çocuk yüzünü naylon ile yağmurluk olarak örtmüş. Presevo, Sırbistan 7 Ekim 2015 tarihinde çekildi.

Genel Haberler, Üçüncülük Ödülü

Chen Jie tarafından Tianjin Patlama

Tianjin, Çin patlamanın ardından oluşan zararın havadan görünüşü. 15 Ağustos 2015 tarihinde çekildi.

Günlük Yaşam, Birincilik Ödülü Kazanan

Kevin Frayer / Getty Çin’in Kömür Bağımlılığı

Çinli erkekler- Shanxi, Çin kömür yakıtlı enerji santralinin bir mahallede üç tekerlekli bisiklet çekerken. Enerji için kömür yakılan santralin öyküsü. Çin Dünya’nın toplam karbondioksit (CO2) emisyonunun 3’te 1’ini yapmış ! Bilim adamları tarafından küresel ısınma etkisinin en önemli nedeni olarak gösterilen fosil yakıt tüketiminde Çin’in durumu.  26 Kasım 2015 tarihinde çekildi.

Güncel Sorunlar, Birincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Talibes Mario Cruz Günümüz Köleler

Talibes Saint Louis bir Daara’da birlikte uyumak. 30 çocuklu Daara’da ne temiz su ne de elektrik var. Çocuklar herhangi bir koruma olmadan beton zemin üzerinde uyurlarken. Hikaye Talibes, Senegal Daaras olarak bilinen İslami okullarda yaşayan erkeklerin mücadelesini anlatıyor. Bir Kur’an eğitim alma bahanesiyle, onların dini vasileri için günlük kazanç toplamak zorundalar ve sokaklarda dilenmek zorunda kalıyorlar. Bu çocuklar sefalet içinde yaşıyorlar, istismar ediliyor ve dövülüyorlar. 21 Mayıs 2015 tarihinde kuzey Senegal’de çekildi.

Spot News, İkincilik Ödülü Kazanan

Corentin Fohlen tarafından Paris’te Mart Terörizme Karşı / Ayrışma

Bir dizi terör saldırısı sonrasında Paris’te terörizm karşı gösteri. Mizah gazetesi Charlie Hebdo için karargahında başlayan gösteriler Île-de-France bölge genelinde de meydana geldi. 11 Ocak 2015 tarihinde çekildi.

 

Uzun Vadeli Projeler, Üçüncülük Ödülü, Hikayeler

Kuzey Kore: David Guttenfelder / AP tarafından Kim Cult Yaşam

Alacakaranlıkta, Pyongyang merkezi, Kuzey Kore silueti. Kuzey Kore en ücra ve en az anlaşılan ülkelerden biri olmuştur. Şimdiye kadar orada çok az bağımsız fotoğrafçı olmuş. Bu seri halkı, askeri etkinlikleri ve törenler günlük yaşamı yakalama, kentsel ve kırsal Kuzey Kore’de insanı belgelemektedir. 12 Nisan 2011 tarihinde çekildi.

Güncel Sorunlar, Üçüncülük Ödülü, Hikayeler

Sara Naomi Lewkowicz tarafından Emily ve Kate ve Eddie ve Reid

Emily ve Kate sırasıyla suni tohumlama yoluyla aynı hafta içinde hamile kalmışlar. Oğulları dört gün aralıkla doğmuş ve çift aynı anda iki bebek yetiştirmeye başlamış. 6 Aralık 2015 tarihinde çekildi.

Doğa, Birincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Tim Laman tarafından “Orangutan’lar için Zor zamanlar”

Bir Sumatra Orangutanı – Batang Toru Forest, Kuzey Sumatra Eyaleti, Endonezya yakınındaki başka bir erkei tehdit ediyorken. Yangından çıkan tehditler, yasadışı hayvan ticareti ve ormanların yok edilmeleri nedeniyle doğal yaşam alanlarının yok olmasıyla rehabilitasyon merkezlerinde noktalanan birçok yetim orangutan geldiği proje. Yabani orangutan hayatını kapsıyor. 17 Mart 2014 tarihinde çekilmiş.

Güncel Sorunlar, İkincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Francesco Zizola / Noor tarafından aynı gemideyiz

Göçmenler kendi batan lastik botlarından kurtulmaya çalışırlarken Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından gelen bir kurtarma gemisine tırmanmaya çalışıyorlar. Hikaye, Libyalı göçmenlerin (Demokrasi’nin getirildiği Libya) Akdeniz’de Sınır Tanımayan Doktorlar (uluslararası tıbbi yardım örgütü) tarafından kurtarılmasını anlatır. 21 Ağustos 2015 tarihinde çekildi.

Doğa, İkincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Brent Stirton tarafından Fildişi Savaşları / National Geographic için Getty Images

Tanrı’nın Direniş Ordusu(A Lord’s Resistance Army(LRA)) avcısı iki fildişi dişini tutarken böyle poz vermiş. Fildişi “Tanrı’nın Direniş Ordusu-LRA” için finansal bir kaynak. Hem gıda hem de silah temini için kullanılır.  17 Kasım 2014 tarihinde çekilmiş.

Genel Haberler, Birincilik Ödülü Kazanan, Hikayeler

Sergey Ponomarev / New York Times tarafından Avrupa’nın Mülteci Krizi Raporu

Mülteciler 16 Kasım 2015 tarihinde Midilli, Yunanistan’ın Skala köyü yakınlarına tekneyle varmak üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s