“Kopya fotoğrafçılık” – Foto kopya, bir düşünmek, alınmaya gerek yok…

Sanıyorum ki bakış açılarımızdaki farklar fotoğrafın güzelliğini ortaya çıkartan en önemli etken. Son birkaç mesajımda farklı konularda bahsettiğim “kopya fotoğrafçılığı” ben de dahil çoğumuz yapıyoruz. Bunun dışında işte böyle kopya olmayan orijinal, yenilikçi, özgün hayal gücü sonuçları şeyleri görmek hem göz zevki olarak hoşumuza gidiyor hem de heyecan veriyor. Artık günümüzde hayli çok fotoğraf çekildiğinden bireysel olarak bakmaya yetişemiyoruz zaten. Yani göremediğimiz nice kopyalar var daha. Daha önce görmediğin bir fotoğrafı çekmişsen bana göre “kopya fotoğrafçı” tanımıma uymazsın, bunu da böyle belirteyim de. Fakat öte yandan o fotoğraf çok benzerleri olduğu için yine de bir kopya fotoğraf olmuştur ! Mantık bunu der ama birey açısından bakılırsa da bu demek olmaz.

Fotoğraf bir de yaşam bölgemiz ile çok ilintili. Çok sık ve uzak menzilli gezemiyorsak ve hep farklı yerlere gitmiyorsak çevremizdeki imkanlar belli. O coğrafyada 2010’dan beri fotoğraf çeken birisi isek zaten kaçınılmaz olarak da ortaya koyulacaklar benzerleri var olan fotoğraflarımız olacak. Ufak farklar olacak tabi. Günün farklı saatleri sebebiyle ışıktan dolayı, çekim teknik olsun, sonradan işleme olsun ancak bunlar nedeni ile biraz değişik görünecekler. Esas benim merak ettiğim bir durum da şu, yakın geleceğe dair. Bir aksilik olmaz ise, hepimiz 8-10 yıl sonrasını görürüz inşallah. Gelişen ekipmanlar ile belki cep tel ile bile bugün şu elimizdeki kalitede fotolar çekilebilecek. Bir de bunun yanına her yıl artan fotoğraf çeken kişiyi hesaba katalım. Ortalık iyice kızışacak yani. Şunu da düşündünüz mü hiç bilmiyorum. Benim aklıma geldi, mesela 5 sene önce o zamanın orta karar bir makinası ile çektiğim fotoğraf o dönem içinde hem kopya(benzer) adedi olarak Dünya’da az idi ve hem de imaj kalitesi olarak fena değildi. Daha az fotoğraf çeken ama bunun yanı sıra gören göz adedi olarak aynı yada çok yakın olan kitleye sunulan o fotoğraf(lar) zamanında daha değerli bulunmuş olabilir !.. Acaba ? “Bir fotoğrafı değerli kılan sırf “görsel kalite”, “komposizyon”, “teknik” özellikleri midir ?” diye bir soru geliyor aklıma haliyle. Daha eskiye esnetir isek zamanı, mesela 20 sene önceki bir fotoğrafımızı değerli kılan sadece “anı” içeriği midir ? Yoksa bir de “eşsiz”, “kopyası olmayan”, ve elbette “bir daha asla benzeri çekilemeyecek” olma özellikleri midir ? Bence hepsi dahildir. Bu durumda eşsiz ve kopyası olamayan fotoğraf olma özellikleri kazandırabileceğimiz fotoğraflar çekebilmek şu an ulaşılabilecek şey. Ne kadar yapabiliyoruz ? Bunun için de uğraşılır mı ?

Fiziken herşeyin en iyisini alsan da bu seni en iyi ve hatta iyiye de ulaştıramaz. Nasıl vatandaşın biri mesela kompakt ile deli kar tanesi fotoları çekmişti ? Bütün olaylarda böyle aslında, bir nevi cheat code(hile kodu) bulabilen farklı şeyler yapabiliyor. Ben şahsen kendimi bir “kopya fotoğrafçı” dan ötesi görmüyorum. Tamam hadi o kadar da acımasız olmayayım (diyorum) belki hepsi hepsi 3-5 orijinal çalışmam olmuştur. Bunlarda da etken donanımsal, ekipman falanın etkisi hiç önemli olmamıştır bana göre. O işi yapan bir araç olması yeterli olmuştur. Çoğu insan hoşuna gittiğinden falan x kişi gibi yada x fotoğraf gibi fotoğraf çekmeyi deneyimleyerek daha iyi fotoğraf çekeceği düşüncesi ile bir süre kopya fotoğrafçılık yolunda gideyim diyor ama derken bu paylaşım siteleri, face vb. de kişisel çevre, aynı sistem, marka, ekipman kullanıcılarının oluşturduğu grupların alkışları ile kendini kaybetip kopya fotoğrafçılığın sağlam bir yolucusu oluveriyor.

Belki çok iyi değildir mesela şu fotoğrafım, belki anlamsız bile olabilir ama bana göre hiçbiryerde görmediğim, sadece o an görünce “Aaa ! Ne ilginç bir şey, şöyle bir çeksem nasıl olur?” düşüncesi ile çektiğim fotoğraflarım bana göre en değerlilerden birkaçına örnektir…

Yine hayal gücü ile planlı şekilde kurgulanan fotoğraflarda da yaratıcılık ile farklı sonuçlara ulaşılabilir.

Diğer yandan eminim bunlara benzer belki yüzlerce fotoğraf bulabilirim !.. Fakat benim için o an kendimi kopya yolundan çıkartabilmiş olmam bu fotoğrafı bana göre daha özel ve değerli kılıyor. “Kopya fotoğrafçılık” bence planlı insan öldürme olayına benzer. Önceden gördüğünüz fotoğrafların benzerini yakalamak için o mekana, bölgeye, o zamanda gidip deklanşörü acımadan kafasına sıkmak gibi. Hatta bilirsiniz bunun için hangi ayarda çektin, diyafram ne idi, o ne idi bu ne idi diye soranlar bile olur.
Bu kötü bir şey mi diyorum ben peki ? O konuda bir yargım ve kararım yok, kopya fotoğrafçılık iyi mi-kötü mü ben bir şey diyemem. Hele hele ki boynuz kulağı geçiyor ise neden kötü olsun ki ? Üstüne bir de bir yolunu bulup cebi de şişiriyor ise… Hayatın en temel ihtiyacını giderdikten sonra “kötü” demek ne mümkün.

Donanımlara kafayı öyle gömüyoruz ki, bakıyorsun büyük çoğunluk kopyacı. “Fotoğraf çekmek” işinin en kolay yolu zaten bu. Her alanda olduğu gibi bu alanda çok daha kolay kaytarma yolu paran var ise alıyorsun iyisinden bir sistem kendine sonra asıl kopyacılığa.

Bu konu ile ilgili olarak şu bile söylenebilir diye düşünüyorum… En çok kullanıcısı olan marka ve model ekipmana sahibi olduğunuzda sosyal ortamda otomatikman daha kalabalık bir ailenin üyesi oluyorsunuz. Bu da size çok daha az kullanıcısı olan bir markaya oranla fotoğraflarınızın izlenme oranında büyük fark sağlıyor. Hali ile örneğin Samsung NX ile çektiğimiz bir fotoğrafımızı sanal ortamda 100 kişi görüyor iken Canon 700D ile çekileni 1.000 kişi görüyor. Burada da beğeni oranı %5 ise ortaya acayip saçma ama bir o kadar da genelin kabul ettiği değer çıkıyor. Bu ayrıntıları düşünmeden aynı kareyi farklı zamanlarda görsem mesela eminim çoğunluğun beğendiği fotoğrafa dair bende de bir meyillenme olur. Yani 1.000 kişi bakmış ama 50 kişi beğenmişi 100 kişi bakmış da 5 kişi beğenmişten daha iyi diye kabul edebilirim. Garip belki ama insanın doğasında çoğunluktan olarak bir nevi kendini güvende hissetme eğilimi var. Bu güven öyle bir yerlere varabiliyor ki işte, düşündüğüm konuda, zevkimde, beğendiğim renkte dahi çoğunluğa dahil olma durumları her alanda görülebilir.

Snowflake//embedr.flickr.com/assets/client-code.js
Şimdi de belki bildiğiniz Dünya çapında meşhur birisini göstereyim. Alexey Kljatov Canon A650 IS 1/1.7″ sensör boyutlu kompakt makina ile neler yapmış ? 2007 yılında piyasaya çıkan bu modeli 2014’te kullanmış üstelik. Bu bile anlayana çok şey ifade edebilir. 1-2 yılda sürekli yeni makina yada gövdeler alıp daha iyi fotoğraf çekeceğini sananlar için…

İşte Alexey Kljatov’un fotoğraflar :
https://www.flickr.com/photos/chaoticmind75/

Ekipman da bu… Hani müthiş teknik bir çalışma sonucu elde edilen bir altyapı yok ortada !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s