Olympus PEN E-PL8’e ait görseller sızdırıldı !..

Olympus’un giriş seviyesi aynasız serisi diyebileceğimiz sınıfı PL serisinin yakında çıkması muhtemel olan PEN E-PL8 modelinin gövdesine ait fotoğraflar göründü.

Gövdenin arka kısmında sadece LCD ekran görülüyor. Olympus kullanıcıları 2016 itibarı ile artık vizörsüz bir PEN gelebileceğini pek beklemiyorlardı ! Yine de bir ihtimal vizörsüz bir PEN gelir ise bunun giriş fiyatının 1.400 – 1.500 TL. olabileceğini tahmin ettiğimi söylemeliyim. Elbette ki henüz hiçbir özelliği bilinmeyen bu modelin fiyatı hakkında ancak tahminde bulunabiliyoruz. Arka kısmı fiziksel olarak çok benzer PL7 ile. PL7’ye bakalım,

Bu benzerlik haliyle bize “Aynısı olamayacağına göre farklılıklar ne ?” sorusunu sordurtuyor. Olympus’un m43 sınıfı fotoğraf makinalarının üst seviye modelleri olan ve çıkış tarihi yeni olan OM-D E-M5 Mark II ile OM-D E-M10 Mark II modellerinde 16mp. sensör kullandığını da hatırlatalım. Öyle ise giriş seviyesi bir model olan PEN E-PL8’de PEN-F’te kullandığı 20mp.lik sensörü kullanır mı ? Büyük ihtimalle kullanmayacaktır. 5 eksenli titeşim önleme sistemi de olmayacaktır. Yine konumu gereği yazılımsal yetenekleri bakımından da kırpık bir gövde olmasını bekleyebiliriz. Mesela “Focus Stacking” özelliği olmayabilir. Bütün bunları düşündüğümüzde 1.500 TL. giriş fiyatı bile günümüz rakipleri de gözönüne alınınca yüksek olabilir.

Yine de en iyi ihtimalle 450 us$ gibi bir fiyat ile giriş yapmasını bekleyebiliriz ki önceki PEN’lerin giriş fiyatlarına bakınca bu gerçek olamayacak bir hayal gibi duruyor !.. Fakat piyasaya bakınca da fiyat bakımından yeri 450-500 us$ gibi duruyor.

Olympus PEN E-PL8’in Nisan 2016’da duyurulması bekleniyor !..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s