m43 sistem sensörü APS-C sensörden ne kadar küçük ?

m43 sensörün bir çok yerde “sensor size” aratıp boyutlarının görüntülerini yanyana bulabiliyorsunuz. Fakat bu hali ile aradaki farkı tam anlamak kolay olmuyor. Şöyle bir grafikte farkı çok daha iyi anlayabilirsiniz. Bu arada neden 43 (aslında 4/3) ve micro43 deniliyor ? Bu sensörden elde edilen en verimli dikdörtgenin oranıdır. Mesela APS-C’leri de buna benzer bir yönden adlandırmak gerekir ise onlar için de 32 (3/2 oranında bir dikdörtgen olarak sensördeki görüntüyü fotoğrafa dönüştürdükleri için) diyebiliriz. Ayrıca bu orana benzer bir şekilde monitörlerimizde de dikdörtgenin oranı vardır. Çok eskilerden tüplü monitörlerimiz 4/3 oranlı (1024 x 768 pixel) oranlıydı. Bu oranda ilk LCD’ler de çıkmıştı. Sonra 16/10 oranlı 1680 x 1050 pixel çözünürlüklü LCD monitörler çıkmıştı. Bunlar kısa bir sürede yerini 16/9 oranlı 1920 x 1080 pixel Full HD çözünürlükteki monitörlere bıraktı. Dizüstü bilgisayarlarda uzun bir süredir ve halen 1366 x 768 pixel çözünürlükte 16/9 oranlı HD monitörler kullanılmaktadır.

Resim

Neden m43 sistem daha keskin ve net fotoğraf verir ?
Resim

Abartılan 2x çarpanı nedeni ile APS-C sensörlere oranla bokeh etkisinin daha az olduğuna dair söylentiye resmi bir kanıt !..
Resim

Zaten şöyle düşünür isek APS-C’ler de 1.5, 1.6 çarpanlılar, m43 sistemin APS-C’den farkı 0.5 veya 0.4 çarpandır. Fakat genelde insanlar bunu böyle düşünmeyip sanki FF sensör “sıfır” çarpanlı iken m43 sensör 2x çarpanlı diye düşünürler. O zaman fark 2 kat olduğundan “Ouu ne çok” gibi algı oluşuyor hali ile ama APS-C ile m43 arasındaki çarpan farkı çok az görüldüğü gibi.

Kaynak : http://www.four-thirds.org/en/special/m … erit2.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s