Olympus m43 gövdelerde “Canlı Önizleme” özelliği var mı ? VAR !

OM-D E-M10, OM-D E-M10 Mark II, OM-D E-M5, OM-D E-M5 Mark II, OM-D E-M1, PEN E-PL3, PEN E-PL5, PEN E-PM2, PEN E-P5, PEN E-PL6, PEN E-PL7′ de canlı önizleme özelliği vardır.

OM-D E-M10 kullanıyorum ve canlı önizleme var. Örneğin A modda pozlama telafisini değiştiriyorum parlak yada karanlık görüveriyorum ne çıkacağını. PEN’lerde bile vardı bu olay, PL3’te dahi yapardım ve anında görürdüm.

M moda aldım, pozlama süresini arttırıp eksiltirken anlık fotoğrafın ne kadar parlak yada karanlık çıkacağını da görüyorum. Zaten bu ancak M modda böyle işlerken görülür. Diğer A ve S modları yarı manuel-yarı otomatiktir. O yarı oto kısmı ile de işte canlı önizleme olduğundan makina sizin A ve S moddaki değiştirdiğiniz ayarı otomatik telafi ederek en uygun fotoğrafı çekebilmeniz için canlı önizlemede size çıkacak sonucu göstermektedir. Yani yok dediğiniz, göremediğinizi zannettiğiniz o şey “canlı önizleme” nin ta kendisidir burada dahi. PEN’lerde de bu imkan var. Hatta çok iyi anımsıyorum teee 2007’de aldığım Canon A720 IS’de bile vardı ki yani bugünün makinalarında olmaması imkansız. Yalnız -/+ 3 (OM-D ilk serilerde ve -/+ 5 (Mark II’lerde) canlı görünüm etkisini görebiliyoruz. Daha fazla olduğunda diyafram yada perde hızı ekranda yanıp-sönerek bize fotoğrafın çok karanlık yada aydınlık çıkacağını belirtiyor.

Mesela A ve S modda (A ‘ da diyaframı değiştirirseniz makina otomatik pozlama süresini kendi değiştirdiğinden) canlı önizlemede hiçbirşey olmuyormuş gibi görürsünüz. Bu Olympus makinalara ait bir olay değildir, canlı önizleme olduğununu da kanıtıdır ayrıca bu bile. Yine S modda süreyi değiştirirsiniz amma yine değişmez görüntü(yarı otomatik-yarı manuel mod olduğundan). Fakat ancak lensin diiyafram limitlerini aşacak bir ayara gelirseniz diyafram göstergesi size alarm verir burada da (ya çok uzun pozluyorsun yada çok kısa gibisinden)

Şöyle kullanım kılavuzu PDF’ten alıntılayarak açıklamasına bakalım…
Resim

Live View Boost , bu menüde var, girip On/Off yapma seçenekleri var. OM-D E-M10’da var, PL6’da da vardı, P5’e bakmadım ama tahminim aynıdır, PL3’de de vardı diye anımsıyorum.

Açıklamasında da dediği gibi “Bunu ‘On’ yani açık konuma getirirseniz size her şartta fotoğrafı çekilen sahneyi en iyi şekilde göreceğiniz durumu görüntülenir, uyguladığınız pozlama telafisi ve diğer(herhalde buradan kasıt da diyafram ve perde hızı) ayarlamarınızın etkileri görülemez.”

İşte şu ayar “Live View Boost” u “Off” yapacaksınız , o zaman ayarları değiştirdiğinizde anlık olarak foto değiştirdiğiniz ayarda nasıl çıkacak görebileceksiniz. Peki “neden [Off] yani kapalı özelliği de var ki ?” şeklinde bir soru gelebilir aklınıza. Bunun nedeni de gece karanlık ortamda LCD’den yada vizörden canlı görünüm açık ise karanlıkta nereyi nasıl çekebileceğinizi göremeyeceğiniz için bu ayarı [On] yani açık konuma getirirsiniz ve kadrajınızı rahatlıkla istediğiniz şekilde ayarlarsınız. Tabi çok parlak bir sahne için de bu durum aynen böyle geçerli olacaktır.

Resim

Canlı önizleme özelliğini açmak için “Menü” den en alttaki ingiliz anahtarı simgesine girin. Burada “Firmware” in 1 üstündeki “Menü Display” seçeneğini [On] yapın. Zaten bu seçimi yaparken dikkat ederseniz menü’ye yeni bir başlık açacaktır !.. Ok’e basın ve açılan yeni menü (çarklar olan ikonu var) ye girin. Burada D başlığı altında “Live View Boost” özelliğini görebileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s