Tripodsuz tripodluymuş gibi fotoğraf çekme tekniği !..

Amatörler için ufak tüyolar…

Hemen ilk uygun zamanınızda bu uygulamayı denemenizi öneririm. Evinizde balkondan yada pencere önünden yapıverin veya oda da masanıza koyacağınız bir obje üzerinde deneyin hemen…

Burada ki ayarların nasıl yapıldığını kullanım kılavuzu kitapçığından öğreniniz.
1.  A moda alın (Canon’larda Av olarak geçer) – Bu çok önemli.
2.  IS (Titreşim önleme modunu kapatın)
3.  Geri sayım çekime ayarlayın (2.sn, 10sn. gibi, siz deklanşöre bastıktan sonra seçtiğiniz saniye kadar bekler ve sonra makina kendisi fotoğrafı çeker. Neden ? Deklanşöre basarken makinayı titretmeyelim diye)
4.  ISO ayarından ISO’yu 100’e getirin (Olympus’larda ISO LOW diye geçiyor, bu en temiz ve en net fotoğraf için gereken önemli bir ayar)
5.  Diyaframı F5.0 a getirin (Başka bir çekimde F11’e getirin mesela, böyle 3-4 poz çekin)
6.  Dış mekan manzara çekimi yapıyorsanız en uzaktaki bir bölgeyi hedefleyin, odaklayın. Bir elektrik direği lambası olur, işte ne bileyim tabela, reklam, market adı vs. gibi bir yer olabilir… (Eğer odada masaya koyduğunuz bir obje ise dikkat etmeniz gereken lensinizin minimum netleme mesafesinden daha yakına objeyi koymamanız olmalıdır ! Genellikle kit lenslerin minimum netleme mesafesi 25 santimdir. )
7.  Makinayı sabit duracak şekilde uygun bir yere koyun. ( Kitap olur, bir kutu olur, masa,tabure olur, makina sabit, fotoğraflanacak yeri görecek şekilde durabilsin yeter ki. Bir nevi tripodumuz yok ama biz makinayı sabitliyoruz yani böylece. Hatta ben böyle kitabın, kartonun köşesine bir şey koyup açı bile vermişimdir kimi zaman)
8.  Herşey tamam ise ekranda zaten çekim süresini görürsünüz 5″ (5 saniye, 10″ saniye vb. kesin bilemem, ortamın ışığına/karanlığına göre ve seçtiğiniz diyafram (F3.5, F7, F11 vb) değişken olacaktır bu değer çünki)
9.  Deklanşöre yarım basın, netlediğini görün, netledi ise tam basın ve çekim işlemini makinaya bırakın ve ellerinizi makinadan çekin ! ( Tabi makina da uçup düşecek gibi bir halde olmasın aman ha ! )
10.  Geri sayım bitiminde makina belirttiği süre boyunca çekim yapacaktır. O nedenle hemen almayın, 10 saniye ise 20 sn. sürer çekimi. Ekranda tekrar çekime hazır olduğunu görene kadar dokunmayın, yerinden oynatmayın.Ben bu yöntem ile tripodsuz Ay fotoğrafları çektim defalarca. 1 masa, 1 mum yada masa lambası var ise, evde o makinayı hiç bekletmeyin. Paso birşeyler çekin.

Hepsi tamam ise makinanın vereceği en temiz ve net fotolardan birisini çekmiş olursunuz. Anlatımı uzun sürdü gibi ama yapması, hazırlığı 1 dakikalık iş aslında. Bu şekilde evde, masada, loş ortamda bir masa lambasının ışığını bir objeye yandan vererek de fotolar çekebilirsiniz. İşte ne bileyim karanık odada mum ateşi fotoğrafı çekmeyi deneyebilirsiniz.
Bence elde çekimde makina en çok ISO 800’de kullanılır. Ancak öyle bir an olur ki o fotoğrafı çekmek zorundasınızdır, o zaman iso 1600 ve üzerine çıkılır.Kullanım kitabından bu ayarların nasıl yapılacağı yazar. Burada dediklerim de bu alete özel şeyler değildir. Hangi foto makinası olur ise olsun bu şekilde en net/temiz fotoğrafı alırsınız. Bir makinayı kullanırken de zorunlu olmadıkça kimse ISO1600 ile elde böyle gece fotoğrafı çekmez.

Bu tekniği Canon A720IS’im varken 2008’den beri kullanırım. Yanımda, cebimde veya cüzdanımda 10 cm. karelik bir karton, plastik vb. bir şey alırdım (cüzdan kadar falan işte) , icabında makinamı bunun üstünde kaldırıma, duvara vs. koyup uzun pozlama çekerdim.

PL3 + Olympus OM 50mm. F1.8 manuel lens ile bu teknik ile fotoğraflar çekmiştim.
ResimTraffic – cars waiting green light

Bu da duvar üstünden, tripodsuz, aynı ekipman ile,
ResimNew year tree stars

Bu da tripodum yokken çekmeyi en sevdiğim fotoğraf tarzıydı
ResimMetal Lines
ResimBus stop & car break lights & red light !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s