Crop nedir ve nasıl yapılır ? Fotoğraftan kesit alma işlemi hakkında

Dijital fotoğrafçılık alanında sıkça rastladığım yanlış bir tabiri açıklayıp doğrusunu anlatmaya çalışacağım. “Crop” yani konumuz olan alan içindeki karşılığı olabilecek türkçesi kesme, kesit alma işlemidir. Bu işlem bir çok kişi tarafından yanlış olarak yakınlaştırma, büyütme denilerek ifade ediyor. Yapılan işlemin sonucu pek de yanlış bir tanımlama değilmiş gibi görünüyor olabilir. Fakat %100 yanlış bir tanımlama! Bir dijital görüntüyü büyütmek demek onun aslından daha büyük çözünürlüğe getirmek demektir. Kesme işleminde ise yapılan şey gerçek boyutundaki bir fotoğraftan bir bölümü kesip almaktır. %0.0000001 oranında dahi büyütme matematik ve fizik kurallarına göre yapılmamaktadır !

Şimdi detaylara geçeyim. Günümüzde dijital fotoğraf makinaları 16-18-20-24 -28-50 megapixellerde fotoğraflar çekiyorlar. Standart monitörler de 1920×1080 = 2.1 megapixel Full HD çözünürlükte görüntü vermekteler. Bu durumda nedense hiç kimseden aslında 16,20,24,50 megapixel fotoğrafı ekranında 8-10 kat ufaltılarak görüntülendiğine dair bir tek cümle duyamayız !!! Sanki 2.1 megapixeldir çektiği fotoğraf !

En basiti ile haritalardan anımsayacağınızı umduğum ölçekleme sistemi vardır. Her haritada 1:1800 falan gibi gerçeğinin kaç katı ufaltılmış hali olduğunu belirten bir ölçek göstergesi vardır. Bir diğer örneği de bazı oyuncak arabalarda görebilirsiniz, 1:24, 1:16 gibi gerçeğinin 24 katı ufak veya 16 katı ufak boyutunda olduğunu bize açıklayan bir ölçektir bu da. Web tarayıcılarımız da bir fotoğrafı ilk açtıklarında pencerenin üzerinde adını ve % kaç oranında ufaltılarak görüntülendiği bilgisini verirler genellikle. Ancak fotoğrafa tıklanır ise 1:1 yani tam-gerçek boyutunda gösterilir. Fotoğraf işleme programlarında da benzer ölçekleme veya oran olarak(%) ne kadar ufaltılarak gösterildiğini belirten bir yer vardır. Bir de 1:1 yani hiçbir küçültme veya büyültme uygulanmadan gösterilmesini sağlayan bir ikon vardır. Genellikle bu işi yapan ikon her programda 1:1 olarak gösterilmekte. Şimdi bir fotoğrafımızı 1:1 açıp istenilen bir bölgesini kesip kayıt eder isek hiçbir büyütme uygulamadan aslından bir kesit almış oluruz.

Kesme taktikleri !.. Crop alma taktikleri !..
Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterdiğim gibi Full HD boyutta kesme alınması gibi bir zorunluğunuz yoktur. Genellikle 1:1 boyuttan kesme almak fotoğrafımızdaki tüm en ince kusurları da göstereceğinden ben 1:1 kesmeyi sadece fotoğraf makinasının imaj kalitesini göstermek amaçlı paylaşımlarda kullanıyorum. Fakat eğer bir fotoğrafı kesme işlemi ile kesit alıp paylaşmak istiyorsam bu kadar detaylı görünmesine ihtiyacım olmayacaktır. Bu gibi durumlarda fotoğrafın hem ayrıntılı hem de iyi görünmesi için Full HD (1920 x 1080) çözünürlükte değil de mesela 3200 x 2400 pixel kesit alıp onu da %60, %50 oranında ufaltıyorum ! Örnek olarak crop(kesme) ile elde ettiğim bir fotoğrafımı paylaşayım,


http://farm4.staticflickr.com/3699/8…38a01f70_h.jpg

Tabi tek uyguladığım işlem crop değil ama croplu, kesit alıp işlem uyguladım.

Bu da bu fotoğrafın işlenmemiş hali !.. Burada “Peki neden bu fotoğrafı daha yakına gidip kadraja tam sığacak kadar çekmedi fotoğrafçı ?” şeklinde bir soru gelebilir akıllara. Cevap basit ! Kullanılan lens daha yakından odaklamaya imkan veren bir lens olmayabilir !.. Dolayısıyla “kesme” – “crop” işleminin bir faydasını daha görmüş oluyoruz. Ekipmanınızın donanımsal sınırlarını bu işlemle aşabilirsiniz. Ben bu örnekte 12mp. çıktı veren bir makina kullanmıştım. Günümüzde artık 24, 28, 50mp. gövdeler mevcut. Örneğin 24mp bir gövde ile şu işlemi yapmış olsam yukarıdaki kesit tam 2 katı çözünürlükte elde edilebilirdi. Yani 1600 x 900 pixel değil de 3200 x 1800 pixel ve aynı görsel kalitede olabilirdi.

http://farm4.staticflickr.com/3684/1…e5fd0bd6_o.jpg

Crop nedir ve nasıl yapılır ? Fotoğraftan kesit alma işlemi hakkında” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: