Olympus m43 sensörün dinamik aralıkta APS-C sensörler karşısındaki durumu

Farklı bir kaynaktan OM-D E-M5 Mark II’nin dinamik aralık karşılaştırması
http://photonstophotos.net/Charts/PDR.h … 0ILCE-6000

Göreceğiniz gibi bazı APS-C sensörlü d-slr ve aynasızlardan daha geniş bir dinamik aralığa sahip Olympus m43 sensörü. Örneğin DPreview’e göre görebileceğiniz en geniş dinamik aralığı olan gövde OM-D E-M10’dur ! Dolayısı ile M10’un belki biraz daha iyi olabileceğini tahmin edebiliriz sanırım veya en azı ile aynı diyebiliriz ki M5’i de ekleme nedenim daha eski model olarak ne fark göstermiş görelim. Yani bu bilmemkaçıncı kaynak oldu ? Meşhur inceleme sitelerinden DxO’yu inkar etmek bir klasik olmuştur günümüzde… Tabi bazı markaların kullanıcı sayısı da Dünya çapında çok olduğundan her yerde çoğunluğun bu gerçeği türlü bahanelerle inkar ettiğini görebilirsiniz. Çoğunluk da öyle deyince tabi bilimsel veri bile büyük kitlelerce inkar edildiğinde yanlış veri olarak kabul edilebilir oluyor.

 

DPreview’in dinamik aralık karşılaştırmalarını da anımsayalım (Kaynak da gösterelim, kendiniz de inceleyin, karşılaştırın. https://www.dpreview.com/reviews/olympus-om-d-e-m10/11 )

Diyor ki “Raw dinamik aralık performansı çok sağlam, makina çok az noise yapıyor” – Kaynak : https://www.dpreview.com/reviews/2016-roundup-interchangeable-lens-cameras-500-900

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s