Canon EOS M5 vs Olympus OM-D E-M5 Mark II

Önce fiyatlara bakalım…
Canon EOS M5 : “sadece gövde” – 5.000 TL !..
Olympus OM-D E-M5 Mark II “sadece gövde : 3.600 TL ( http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=12594 )
1.400 TL. mizi cebimizde tuttuk ve incelemeye şimdi buradan devam edelim…

Şöyle kabaca özellikerinin listelendiği bir incelemeye bakalım.
http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-M5-vs-Olympus-OM-D-E-M5-II

Gördüğünüz gibi genel olarak Olympus OM-D E-M5 Mark II daha iyi. Çok büyük bir fark yok gibi görünüyor. Tabi 1.400 TL. bizim için ufak bir fark ise ?

Birkaç bahsedilmeyen detaya değinelim. Örneğin Olympus OM-D E-M5 Mark II’de gövdede 5 eksenli titreşim önleme özelliği var iken Canon EOS M5’te yok !.. Bunu da çok net biçimde dillendirmiyorlar, varmış gibi konuşup geçiyorlar. Evet Canon EOS M5’te bir 5 eksenli IS var ama bu özellik yazılımsal ve sadece video kayıt yaparken çalışıyor ve bu fiziksel bir yeteneği değil ! Yazılımsal… O ise OM-D E-M5 Mark II’de kullanıcı özellikle kapatana kadar tam zamanlı videoda ve fotoğraf çekiminde aktif 5 eksenli IS var. Bu size eski filmli makinaların lenslerini de kullanırken 5 eksenli IS ile titretmeden fotoğraf çekebilme imkanı veriyor.

Olympus OM-D E-M5 Mark II su, toz ve donmaya karşı yalıtımlıdır. Yağmur altında, karda tipide fotoğraf çekebilirsiniz. -10 derecede donmaz çalışır. Canon EOS M5’te bu özellikler yok.
Olympus OM-D E-M5 Mark II gövdede “sensör shift” özelliği ile sabit sahnelerde (yani hareketli objelerin olmadığı çekimlerde) 40 mp. çözünürlükte fotoğraf çekebilir !
Olympus OM-D E-M5 Mark II gövdedeki “focus stacking” özelliği ile makro çekimlerde otomatik kullanıcının belirlediği adette farklı odak noktaları ile bir dizi fotoğraf çekerek makro çekiminde objenin tümünün net olmasını sağlayan bir yeteneğe sahiptir. Yine gövdede bulunan “Live composite” özelliği ile uzun pozlama, ışık boyama, yıldız pozlama gibi çekimlerde büyük kolaylık sağlar kullanıcıya. (Bu iki özellik OM-D E-M10 Mark II’de de vardır)

Yukarıdaki sitede gösterilmiş ama ayrıca belirteyim… Olympus uyumlu lens sayısı 84’ün üzerinde iken Canon EOS M5 uyumlu lens sayısı 11 adet.

Bir diğer inceleme sitesinde sonuç puanları ise şöyle olmuş,

Evet, geldiniz cebinizde 1.400 lira ile önünüzde 84 küsür len seçeneği var Olympus’ta… ve cepten 5.000 TL. çıktı daha lens alacaksınız ve seçeneğiniz 11 adet.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s