18-55mm f3.5 kit lens 50mm. f1.8 prime lense oranla daha az mı ışık alır ?

Ooo ! İşte güzel bir kit lens. 18-55mm. ve F3.5-5.6

Şöyle güzel bir prime lens de gösterelim… Olympus 25mm. F1.2 lens.

Konumuza gelelim… 18-55mm f3.5 kit lens 50mm. f1.8 prime lense oranla daha az mı ışık alır ?

Bu soruya açıklık getirmeye çalışayım…

Önce bir kanıt yukarıda görüyorsunuz…

Belki defalarca gördünüz, okudunuz. Bir çoğumuz da okuduğumuza hiç sorgulamadan inanırız. Hele bir de eğer ki zaman içerisinde hoşumuza gitmiş, yazılarını, incelemelerini falan beğendiğimiz için güvenimizi kazanmış bir yer yada kişiden duyuyor isek hiç sorgulamadan direk doğru kabul ederiz. Oysa ki her insan 7/24 aynı konsantrasyonda olamıyor. Her insan her konuda, konuya ait detayda aynı düzeyde bilgiye sahip olamıyor. Mesela “BEN” demem gerekmiyordu belki ama özellikle belirteyim !..

Yukarıdaki kanıta göre 18-55mm F3.5 lensi de buraya koysak ve F5.6 değere getirsek göreceğimiz enstantane(perde hızı) 1/320 olacaktı.

Nedir bu defalarca görüp okuduğumuz bir sürü kalıplaşmış, düşünmeden-araştırmadan ezberlenip bir çok ağızdan kulaklarımıza defalarca yankılanan şey ?

Örnek 1 -“18-55 kit lens ile 50mm. f1.8 prime lense göre daha düşük ışık alır.” veya

Örnek 2- “18-105 kit lens ile 50mm. f1.4 prime lense göre daha düşük ışık alır.” gibi benzeri ifadeler.

Şimdi burada ifade kısmen doğru ama tamamı ile doğru değil. Kısmen doğru ise yetmiyor mu bize peki ? Yetmez, çünki bu kaba tabir ile bazıları olayı şöyle de algılayabiliyor (bakınız örnek 1 ve 2’deki ifadeler) ki işte bu yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için “kısmen” değil “tam doğrusu“nu ifade etmemiz gerekir. “Sorumlu bir bilgi paylaşan” olarak, “Bir bilen olarak” demiyorum kasten 🙂

Dolayısı ile “18-55mm f3.5 kit lens 50mm. f1.8 prime lense oranla daha az mı ışık alır ?” sorusunun evet/hayır gibi basit ve net bir yanıtı yok.
Eksik bir söylem olduğundan bu dediğiniz yanlış da olabilir / doğru da olabilir !.. Doğrusu şöyle işte kanıtı da var hem.

50mm. prime lens 18-55 kit lens’e göre diyaframı daha açık konumlarda daha çok ışık alır.
50mm. prime lens ve 18-55 kit lens aynı diyafram ayarlarında aynı ışığı alır.

Lensin keskinliğini belirleyen şey diyafram değil. Optik elemanlar burada etkendir.
Diyafram lensin keskinliği ile hiç alakası olan bir eleman değildir. Eğer öyle zanneden var ise yanılıyordur ! Şöyle bir yanılgı olabilir, hani lens incelemerinde genel olarak diyafram en açık ve en kısık değerlerde keskin fotoğraf vermezler ya… Bunun sebebi diyaframın optik kaliteye herhang, +/- etkisi değildir. Olay diyafram kısılınca optiğin daha merkezi kısmından gelen ışığın geçmesi-kullanılan bölgenin optik elemanların merkezde kalan alanları olması olabilir. Kesin birşeyler demekten de özellikle kaçınıyorum çünki mantıklı olmaya çalışarak fikir yürütüyorum. Belki bir nedeni de ışığın merkezden geçtiğinde optik elemanlar tarafından daha az kırılması nedeniyle de diyafram kısılınca fotoğrafa daha keskin görüntü düşüyor olabilir.

Şimdi şöyle bir denemeyi yaptım,
14-42 F3.5 – F5.6 kit lens ile f3.5’ta perde hızı 1/160
25mm. F1.8 prime lens ile f3.5’ta perde hızı 1/160

14-42 F3.5 – F5.6 kit lens ile f5.0’da perde hızı 1/80
25mm. F1.8 prime lens ile f5.0’da – 1/80

Dolayısı ile bir kez de bizzat kendim kanıtları gördüm ki “Prime lens daha çok ışık almaz” !!! Dediğim gibi doğrusu “Prime lens kit lense veya hergangi bir diyaframı ondan daha dar(yüksek sayısal değerli) bir lense oranla SADECE diyaframının daha açık(sayısal değerinin düşük) olduğu durumlarda daha çok ışık alır.

Evet, doğrusu ne olmalı bu ifadenin peki ?

” Prime lens kit lensle kıyaslandığında diyafram değeri kit lensten daha açık(rakam olarak F daha düşük) olduğu durumlarda kit lensten daha çok ışık alır. ”


Not : Bütün bunlardan asıl öğrendiğim ne peki ? “Başkalarının söylediklerini kendiniz araştırıp aslı-astarı var mıdır, gerçek ise nedendir gibi detayları öğrenmeden direk doğrudur diye kabul etmemeliyiz”. Neden ? Çünki, eğer ki eksik ise, yanlış ise siz de bir yanlışın sözcülüğünü yapıyor olabilirsiniz. Bu sebeple de belki küçük/büyük çevrenizi zehirliyor olabilirsiniz !.. Günümüzde bir konu hakkında “bilmek”, “ben biliyorum” demek gerçekten de zor. Hem her yönden ve bir çok kanaldan bilgi ulaşıyor bize ve hem de kasıtlı bilgi kirliliği yapanlar var. Bir de yazımın başında dediğim gibi istemeden yanlışa düşenler… Haliyle “bilmek” için sadece okumak da yetmiyor. Okumak, okunanın aslı-astarı var mı araştırmak ve de okuduğunu anlamak da gerekiyor elbette. Gördüğünüz üzere ben kendi araştırmamı yaptım. Bulduğum kanıtlar ile yetinmedim elimdeki imkanlar ile kendi deneyimle de bulduğum kanıtları destekleyen sonuçlara ulaştım. İnsan aslında küçücük çocukken hep sorar. Belki anımsarsınız kendinizden veya belki yakınınızda küçük çocuk(lar) var ise görüyorsunuzdur onlardan… Hep “Bu ne, şu ne, o neden, bu neden” vb. gibi sorular yöneltirler. “Yapma” ! Dediğiniz bir çok şeyi yapmak, tecrübe etmek isterler. İşte sularda tepinir, çamurlara girer, hiç olmayacak şeyleri tadarlar ! Bazen de bu sorular ile bunaltırlar. Bir dönemimizin en önemli öğrenme yolu olan “sormak”, “sorgulamak”, “araştırmak”, “denemek”, “deneyimlemek”, “incelemek” gün geliyor “Aman ne uğraşacaksın, adam araştırmış etmiş işte, zaten de bunca zamandır yazıyor-ediyor tamam işte doğrudur” demek bence tembelliktir. Tamam, vaktiniz yoktur, ilgi alanınız değildir, imkanınız olmayabilir… Bunlar olsa bile en azından o görüp-okuduğumuz bilgiye direk inanmak değil de bir soru işareti ile bakabilmeli, şüpheci bir yönden de bakabilmeliyiz.

Bir konuda bir bilginin doğruluğu kendi araştırmalarınız, deneyimleriniz ile de kendinize kanıtlanarak inandığınız duruma gelmiş ise ileride o konuda hem bildiğinizi daha sağlam temellere oturttuğunuz için çürütüp deviremeyeceklerdir ve hem de siz bu temelde olmayan bilgileri çürütüp devirebileceksinizdir.
 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s