Mini Photoshop dersi – Gökyüzünü karartma !..

Ufak bir Photoshop düzenlemesi yapalım dedim bu sefer de… Bazen mimari fotoğraflarda binayı daha farklı bir görünümle sunmak için soyutlamak ilginç olabilir. İşte bu sonuç için ufak ve basit bir işlemle neticeye varabileceğiniz bir yolu anlatmaya çalışacağım…

Göreceğiniz üzere aslında fotoğrafın kendisi de biraz karanlık ! Bunun sebebi de çekim ayarlarımdan. Makinayı merkez ölçüm moduna aldım ve binanın en parlak kısmını merkez ölçüm bölümüne getirerek çektiğimden böyle oldu ve sonrasında da şimdi göstereceğim işlemde daha az uğraştım.

Evet, ekran görüntüsünden de gördüğünüz üzere, fotoğrafımızı açtıktan sonra üst menüden “Seçim / Renk seçimi” ne giriyoruz. Türkçe Photoshop kullanmadığımdan Photoshop’ta bu şekilde mi tercüme edilmiş bilemiyorum. Ekran görüntülerinden yerlerini bulabilirsiniz eğer siz Türkçe Photoshop kullanıyorsanız…

Bu seçimi yapınca karşımıza aşağıdaki pencere açılıyor,

Burada “Fuzziness” i daha ince seçim yapmak için kısıyorum önce. Haliyle renk seçimi de bu sebeple mavinin daha dar tonları ile sınırlanıyor. Çaresi de fare ikonunu gördüğünüz yerdeki + damlalık ikonu. Bunu seçip gökyüzündeki farklı tonlu bölgelerde de damlalığımızı sol fare butonu basılı tutarak gezdirirsek bütün gökyüzünü seçmek mümkün olacaktır.

İşlem bittiğinde bu minik penceredeki OK butonuna tıklıyoruz ve karşımızda gökyüzü bölgesi seçilmiş halde Photoshop sonraki adım(lar) için bizden komut bekler halde görünecektir.

 

İşte şimdi gökyüzünü daha da karartma işlemi için yapılacaklar ise şöyle…

…bunu seçince de karşımıza gelen pencereden,

Parlaklığı kısıyoruz…

Şimdi, bakalım ilk hali ile son hali nasıl.

 

Sonrasında…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s