CIPA Nisan 2017 Dünya geneli fotoğraf makinası satışı raporu

 

CIPA Ocak-Nisan 2017 zaman diliminde Dünya genelinde dijital fotoğraf makinası satış rakamlarını raporladığı verileri yayınladı. Rapora göre Japon tüketicisinin aynasız sistem fotoğraf makinalarını hızla benimsediğini ve söyleyebiliriz. Kıtalara göre sınıflandırılmış verilerde en yüksek aynasız kullanımı Japon’ya’da ama tabi Japonya kıta değil !.. Kendi dahilinde ülke olarak ayrıca bir raporlama yapmış.

Gelelim daha merak edilen Amerika ve Avrupa’daki duruma…

Her iki kıtada aynasız/d-slr tüketimi yarı yarıya farklı durumda. Ocak-Nisan döneminde Avrupalı tüketici 25,449,693 adet d-slr almışken 12,556,861 adet aynasız sistem fotoğraf makinası almış. Amerikalı tüketici çok azıcık farkla aynasız tercihinde öne çıksa da sonuçlar toplan satış olarak aynasız/d-slr kısmında ilginç derecede de çok yakın rakamlara ulaşmış !

 

Bakalım Asya’lı tüketici nasıl bir tercih yapmış ?

Asya’da da ilginç bir durum hemen dikkat çekiyor. Ocak-Nisan 2017 döneminde genel olarak dijital fotoğraf makinası satışı en çok adete ulaşan bölge olarak görüyoruz. Ayrıca aynasız/d-slr oranı olarak bakıldığında da aynasız tercih oranı en yüksek olan bölge olarak da görünüyor.

Bu veriler CIPA resmi sayfasından alınmıştır. Orijinal resmi belgelere BURADAN ulaşabilirsiniz.

“Camera withh build-in lens” bölümünde ise kompaktları görüyoruz. Dünya genelinde kompakt satışları d-slr + aynasız (yani üst düzey fotoğraf makinaları diyebiliriz sanırım) satışlarına oranla epey geride görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s