Photoshop mini ders – mor saçaklanma kusurlarını giderme “Purple fringing”

Lensler bazı bölgelerde mor saçaklanmalar yaparlar. Kimi çok-kimi az. Özellikle de bu etki kontrast olan ayrımlarda falan görünür, merkezden uzaklaştıkça köşe bölgelerde görülür falan. Misal ağaç dallarının etrafını saran mor bir çizgi geçişi gibi olur falan. Bina köşelerinde de gökyüzü ile bina arasında bina hattına yapışık gökyüzü ile arada mor bir çizgi şeklinde gözlemlenebilir.

Mini ve süper hızlı bir Photoshop (Lightroom da diyebiliriz) dersi. Hatta “trick”, hile mi diyelim ? Fotoğraflarımızdaki mor saçaklanma kusurlarını giderme “Purple fringing” olarak da geçer. Yukarıdaki örnekte gördüğünüz lens 18-135mm. Genellikle kit lensler ve tak-gez lenslerde bu bozulma etkisi çok bariz görülür. Hele eski filmli makina lenslerinde !.. Olay optik elemanların ışığın geçişi sırasında kırılarak hani ışık prizmasında 7 ana renge ayrılmasından anımsayacağınıza benzer kontrol dışı istenmeyen bir ışık kırılması ve sızması diyebiliriz sanırım. Çoğu zaman makina üreticisi ürettiği lense göre bir lens profilini de gövde için çıkarttığı güncellemeler ile burada gösterdiğim mor saçaklanma (ve yeşil saçaklanma) etkisini giderecek bir otomatik kodu da firmware ile gövdeye yüklerler. Bu makinadan JPEG çıktı alırken işlem yapar ve şu örnek fotoğraftaki mor saçaklanmalar bize görünmez yada çok az görünür JPEG’de. Raw işleyeceğimiz zaman ise burada bizim müdahale etmemiz gerekecektir.

Gördüğünüz gibi uygulamada çok kolay…

Yani bu şekilde “oluyormuş” , işlem tamam. Morlukları yok ettik. Bazı lenslerde de ışığa, çekime göre yeşil saçaklanma şeklinde de görülebilir veya hatta her iki etki birden bir fotoğrafta görülebiliyor da. Onun için de ekran görüntüsünün sağ kısmında gördüğünüz “Green Amount” u uyguluyoruz. Her iki seçeneğin altında da yok etmesini istediğiniz mor tonlar ve yeşil tonları algılamasını istediğiniz ton aralığını daraltıp-genişletebiliyorsunuz.

NOT : Ekran görüntülerine sağ tık yapıp açılan menüden “Resmi göster” i seçerseniz tam boy görüntüleyebilirsiniz.

Tabi bunu .jpg fotoğraflarınız için de uygulayabilirsiniz. Şöyle gösterelim…

jpg fotoğrafınızı Photoshop’ta açıyorsunuz. Devamında gördüğünüz gibi “Filtre” menüsü altında “Camera Raw Filtre” sine girip aynı yukarıdaki ekran görüntülerindeki “Lens correctiosn” yada Türkçesi “Optik düzeltme” (olabilir) bölümünden bu işlemi JPG’lerimize de uygulayabiliyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s