2017 sonlarına gelirken Japonya’da en çok satan markalara bakalım…

2017 yılı sonları yaklaşırken Dijital fotoğrafçılık dünyasının nerede ise tek üreticisi olan Japonya’da 126 milyon kişinin yaşadığı (2016 yılı verilerine göre) Japon pazarında hangi marka ne durumda göz atıyoruz… Yukarıdaki listede görüldüğü üzere…

  1. Lens dahil, yani kompakt makina pazarında Canon ilk sırada ve peşinde ufak bir fark ile Nikon var. Yıllardır bakıyorum ve halen beni şaşırtan bir durumdur Casio kompakt pazarında 3’üncü marka Japonya’da !..
  2. Burada işte lensi değiştirilebilir yani D-SLR’lar. Canon pazarı ezici bir üstünlük ile domine etmiş görünüyor Japonya’da !.. Nikon’a %100 fark atmış. Fakat daha da ilginç olan bir durum var ki 3’üncü olan Pentax ise baya baya bir büyük fark ile 3’üncülükte görünüyor. Zaten başka D-SLR üreticisi mi kaldı ?
  3. Geliyoruz aynasız pazarına. Japon’lar Olympus’u pek tutmuş görünüyorlar. Aşağıdaki grafikte tekrar buna değineceğiz. 2017’de Olympus pazar payının %26.8’ini elde etmiş. Yakın rakibi bana göre şaşırtıcı bir biçimde yılların aynasız üreticisi Panasonic değil ve daha da şaşırtıcısı Panasonic ilk 3’e girememiş ! ! ! Canon’dan belki de çoğunuzun beklemediği bir atak gelmiş görünüyor. Sony’nin bu sene Olympus’tan 1’inciliği alması beklenirken 3’üncülüğe gerilemesi de şok ilginç bir durum olmuş.

Şimdi bir diğer sıralamaya bakalım… Bu listemizde de geriye dönük birkaç yıllık D-SLR pazar payında hangi marka hangi oranlarda pastadan dilim almış bunu görüyoruz, Japonya’da…

 

…ve şimdi de geriye dönüp aynasız pazarında geçmiş yıllarda hangi marka ne durumlarda olmuş bakıyoruz,

 

Gördüğünüz gibi Canon 2016 senesinde Panasonic’i ilk 3’ten aşağıya baskılıyorken 2017’ye geldiğimizde de Sony’yi yerinden ederek yükselişini sürdürmüş ve 2’inciliğe yerleşmiş. Ayrıca belirtelim yıllardan beridir listede hiç görünmeyen bir üretici var. Kim O ? Fujifilm ! Hiç yok ?

N O T : Görsellere sağ tıklayıp açarsanız yüksek çözünürlükte ve detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz !..

KAYNAK : https://www.bcnaward.jp/award/gallery/detail/contents_type=265

 

 

 

2017 sonlarına gelirken Japonya’da en çok satan markalara bakalım…” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s