ACD See ile RAW işleme – Işık Ekolayzer’i bölümü

ACD See belki 10 küsür yıldır bildiğim bir fotoğraf gezgini programı(ydı) !.. Son yıllarda yazılımı geliştirenler programda müthiş gelişmeler kat ettiler. Artık büyük bir lens/gövde tanıma havuzu ile birlikte oldukça yetenekli RAW işleme yetenekleri de kazanmış durumda. Programı yıllardır bilgisayarımın olmazsa-olmazları arasında tuttum. Her çöküntüden sonra ilk kurulması gerekenler arasında tuttum.

Bugün bu program ile RAW işleme esnasında parlaklık/karanlık işleme bölümü olan “Light EQ” yani “Işık Ekolayzer”i bölümüne bir göz atalım…

Aşağıdaki ekran görüntüsünden göreceğiniz üzere ACD See 2018’de ışık/parlaklık ayarlamak aşırı derecede kolay bir olay olmuş. 80 ve 90’lı yıllardaki taşınabilir teyiplerimizdeki ve arabalarımızdaki o ekolayzer ayarlarını hatırlarsınız herhalde. Sonra Winamp programı ile bilgisayarlarımızda ekolayzer ayarı çektiğimiz günleri 🙂 İşte aynen o kadar basit !

Yüksek çözünürlükte görmek için : ACD See 2018 ile RAW işlemek – Light EQ – 1’inci görsel

Dikkat edeceğiniz üzere program sağ üst kısımda “Manage” , “Photos” , “View” , “Develop” ve “Edit” olmak üzere 5 ana bölümden oluşuyor. Biz şu anda RAW işlediğimiz için “Develop” bölümünden bu parlaklık/karanlık ayarını yapıyoruz.

Örnek fotoğrafta Güneş ışığının duvardan yansıması ile makinamızın üretici tarafından yazılmış ve yüklenmiş olan jpeg motoru RAW’ı böyle işlemiş ve bize bir nevi kendi Photoshoplaması ile yorumlayıp verdiği JPEG’i bu şekilde olmuş. Peki memnun mu olduk ? Her normal insan gibi, elbette biz de “ASLA” :)Zaten bu sebeple ACD See 2018’i açtık ve buradayız.

Şimdi ekolayzer’in ayar çubukları ile oynayalım bakalım neler gelecek başımıza ? DİKKAT : Bu Light EQ bölümünün hemen altında “Mode : Standart” a dikkatinizi çekerim. Bunun “Basic” ve “Advanced” seçenekleri de buradan değiştirilebiliyor.

Bakalım ne yapmışız ve bu ekolayzer bize ne sonuç vermiş ?

Yüksek çözünürlükte görmek için : ACD See 2018 ile RAW işlemek – Light EQ – 2’nci görsel

ACD See 2018 Professional ve Ultimate sürümlerinde bu yeteneklerin olduğunu yazılım üreticisinin bize sunduğu karşılaştırma bölümünden görebiliyoruz…

https://www.acdsee.com/en/product-comparison

Ürünler gayet makul fiyatlı gibi görünüyor. ACD See Pro 2018 sürümü 55 us$ iken ACD See Ultimate 2018 sürümü 80 us$

ACD See 2018 sistem gereksinimleri konusunda da bir çok programa göre çok ekonomik davranıyor !.. Resmi kaynağa bakalım bu detaylar için :
https://www.acdsee.com/en/support/photo-studio-professional-2018

Yine ürüne ait çıkan güncelleme detaylarını da bu yukarıdaki internet sayfası bağlantısından görebiliyoruz. Bu detaya da böyle kolay ulaşılması üreticiye + puan vermemi sağladı.

Programın sağ üst kısımda “Manage” , “Photos” , “View” , “Develop” ve “Edit” olmak üzere 5 ana bölümlerinden her biri epey detaylı inceleme gerektiriyor. Program gördüğüm bir çok programdan hızlı tepki ve işlem yapması ile de benden çok iyi puan aldı. En keyifli yönü de dosya gezgini programı ile fotoğraf arşivinizde dolanırken anında sağ üstteki bu ana bölümlerden birisine tıklayıp ister RAW düzenleyin, ister etiket girin, ister crop yapın vs. Herşeyi yapabilen bir tek program üretmeyi başarmışlar.

 

ACD See’de JPEG kayıt kalitesi ayarlaması nereden yapılıyor ?

Bir işlem yaptık ve bitiminde program sizden işlenen dosyayı kayıt etmenizi bildiriyor. O ekranda işte…

Burada gördüğünüz gibi önemli olan detay işte “Options” butonu !..

 

 

 

 

 

NOT : Görsellerin ve konunun tüm hakları bana aittir. İzin alınmadan kullanılamaz @ciddibiri

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s